History Skhidnytsia | Skhidnytsia resort. All about Skhidnytsia.

Історія Східниці


У Карпатах, на висоті 640 метрів над рівнем моря, в угловині, що оточена високими горами, вкритими смерековими, сосновими та буковими лісами розташоване мальовниче гірське селище – Східниця. Потрапляючи на його терени, перше,що привертає увагу це сильний аромат, що поєднує в собі запахи гірських трав та ефірних смол. Повітря тут чисте, вдихаючи його після загазованого смороду міст мимоволі запаморочується в голові. Але найбільшим скарбом цієї місцевості є мінеральні води, перше місце серед яких займає унікальна за своїми лікувальними та відновлювальними властивостями ‘Нафтуся’. Варто зазначити, що на території селища, знайшли собі вихід, з-під землі, джерела содової (типу ‘Боржомі’), залізистої, хлоридно-натрієвої з підвищеним вмістом брому мінеральних вод, які можуть використовуватися як внутрішньо, так і зовнішньо при функціональних розладах нервової системи, та захворюваннях шкіри.
Перша письмова згадка про Східницю датована ХІV століттям, часів Галицько-Волинського князівства. Якщо вірити народним повір’ям та переказам Східниця виросла на руїнах попереднього славетного поселення Золота Баня (таку назву, до речі, носить головна вулиця селища), слово “Баня” в наших предків означало велику яму (тобто угловину), а прикметник Золота походить від назви нафти, яку тут добували з давніх часів.
Неподалік від Золотої Бані була розташована фортеця Тустань, що була збудована на скелях Ямненських пісковиків, які з часом людьми були перетворені в найсучасніший на той час форпост, який за свіченями історичних документів жодного разу не був завойований монголо-татарами. Ці дерев’яні та кам’яні конструкції слугували на ті часи надійним захистом населенню, та надавали неабиякі переваги над ворогом. Якщо вслухатися в назву фортеці то можна чітко визначити слова з яких вона складається “тут” і “стань”, якщо ти прийшов із добрими намірами зупинись, під захистом стін фортеці знайдеш притулок, їжу, відпочинок… Однак час і сили природи нещадні над створіннями людських рук, так і ця фортеця залишилася лише у пам’яті людей і нині відтворена на малюнках у місцевому музеї.
Щодо селища Золота Баня то у ті часи, коли азіатські племена-завойовники в своїх походах доходили аж до Польщі, під час однієї з таких татаро-монгольських навал його повністю зруйнували та знищили більшість жителів.
З часом,коли загроза минула, з різних куточків, із своїх сховищ почали сходитися люди, почали відбудовувати селище. Ті краї були батьківщиною бойків, гірського народу, який здавна умів працювати в лісі, а згодом і добувати нафту. Так і осіли тут люди, так і виникла нова назва селища – Східниця, від слова с х о д и т и с я.
Першу відомість Східниці принесла нафта, промисловий видобуток покладів якої розпочався у 1872 році, які на ті часи були достатньо потужними у цьому краю. Саме тут у 1900 році була пробурена шпарина механічним способом.
Та головне визнання Східниці – мінеральні води, право на застосування яких з лікувальною метою довго (майже тридцять років) і невтомно виборював іх першовідкривач Омелян Олександрович Стоцький, який у невтомних пошуках довів, що Східниця дуже багата на мінеральні води. Омеляну Стоцькому, який по праву є гордістю краю, Східниця стала розвиватись як курорт, і 9 січня 1976 року селище офіційно було визнане Всесоюзним курортом.
Останній план, який передбачає розвиток Східниці до 2015 року, датований 1993 роком… У 1998-му згідно з розпорядженням Президента «Про розвиток курорту Східниця» селище було визнане всеукраїнською дитячою здравницею. Прийнято й постанову Кабміну з цього приводу, Міністерством охорони здоров’я затверджено програму.
Сьогодні Східниця переживає нове відродження, сюди з усіх сторін світу з’їзжаються не лише відпочити але і для лікування. Слава про маленьку місцевість, яку природа так щедро одарила своїми скарбами- джерелами, вода з яких має повне право називатися цілющою, росте з кожним днем. Це стимулює приток капіталу та розвиток приватного бізнесу, у селищі вже працює до десятка пансіонатів, будуються числені будинки відпочинку, відпочинково-оздоровчі комплекси, розвивається сфера обслуговування. Оздоровитись і відпочити, окрім пансіонатів, можна в приватних лікувально-оздоровчих комплексах на будь-який смак та сервіс.
Отож запрошуємо всіх, хто вже приїзжав сюди і тих, хто тільки но збирається відвідати цей край джерел до Східниці!
Приїжджайте, і це стане одним з ваших улюблених місць відпочинку!

Here You can get the information about your accommodation facility (hotel, resort, private estates, etc.), nutrition establishment (restaurant, bar, cafe, cafeteria) and other services in Skhodnitsa.
Complete thsis form. Please! After the checking of administrator your proposal will be added to our directory.